Český kapr.cz - home page
Český kapr » Vánoce a kapr

Kapr jako symbol českých Vánoc

Kapr patří mezi tradiční symboly českých Vánoc. Již v předvánočním čase se setkáte s prodejem vánočních kaprů na stáncích, symbol kapra se objevuje na vánočních dekoracích a přáních. Ale ne každý možná ví, že jde o relativně novou tradici.

Textová reklama

Tradiční vánoční pokrmy

Ke staročeským tradičním vánočním pokrmům patřily takové pochoutky jako je černý kuba, z polévek hrachová či houbová, na stole nechybělo cukroví či sušené ovoce. Kapr se na vánočním stole začal objevovat až na začátku 19. století a to spíše v rybníkářských oblastech a nebo v zámožnějších rodinách.

Vánoční kapr se původně upravoval na černo, pokrm se připravoval až tři dny předem, kdy se kapří maso vařilo s nejrůznějšími ingrediencemi jako ořechy, perník či švestky.

Minulost smaženého vánočního kapra

Dnešní tolik oblíbený smažený kapr s bramborovým salátem se v české kuchyni objevil až později, poprvé ho připravila M.D. Rettigová a první recept na jeho přípravu se objevil v kuchařce až v roce 1924. Obliba smaženého vánočního kapra velmi rychle rostla a od druhé poloviny 20. století se stal tradičním štědrovečerním pokrmem ve většině českých domácností.

Kapří šupiny přinášejí štěstí

S kaprem je spojený i další vánoční zvyk, a to sice schovávání šupin pod talíř na štědrovečerním stole. Takto schované šupiny prý přinášejí štěstí a zajistí dostatek peněz v příštím roce. Někteří lidé ze stejného důvodu nosí šupiny z vánočního kapra i ve své peněžence.

Pouštění kapra do rybníka

V některých rodinách se můžeme setkat i s novodobým zvykem pouštění kapra na svobodu. Lidé v dobré vůli, aby ušetřili kapra před smrtí, se s ním vydají k řece či k rybníku, kde ho vypustí na svobodu. Bohužel kapři, kteří byli na podzim vyloveni z rybníka a později sádkováni, mají malou šanci na přežití. Během sádkování ztratily mnoho energie a nejsou připraveni na přezimování. Tudíž pokud si koupíte kapra, kterého necháte přes Vánoce ve vaně a pak následně ho vypustíte na svobodu, připravíte pro něj jen strádání.

Reklama
Recepty, videa, prodejní místa - Třeboňský kapr

Komentáře k článku

  1. V POlsku take pseudo-ekologicke „zelene“ organizace co roku v prosinci volaji o vypousteni chovneho kapra (vanocniho) na svobodu: do rek, u.nadrzi a jezer. Jednou to udelal aj b.prezident PL Lech Kaczynski (+2010), co publikovaly polske noviny.
    Podle aktualnich zakonu PL je to 2× pravni prestupek (proti zakonu o ochrane prirody a zakonu rybarskeho!), ktery by mel byt vesetrovany pres policie, a potom soudem. Jenże...... bohuzel ! JG

    Guziur Janusz · 27.02.11 · #

 

Ulovený kapr

Maso kapra

Smažený kapr

Reklama

Rubrika Vánoce a kapr

Kapr bez kostí

Kapra si většina lidí dopřeje na Vánoce při štědrovečerní večeři. Kvalitní maso kapra ve formě kostí zbaveného filetu je vhodným pokrmem v průběhu celého roku.

Poslední články

.::.
www.ceskykapr.cz - 2009 :: Webdesign ODEON