Český kapr.cz - home page
Český kapr » Kapří maso

Ryby - nedílná součást zdravé výživy II.

Hlavním přínosem kapřího masa v našem jídelníčku je pozitivní působení na prevenci civilizačních chorob. Zdravotní účinky se projevují i v dalších oblastech.

Textová reklama

Na prvním místě je nutno uvést, že ryby v našich podmínkách zejména kapr obecný, obsahují lehce stravitelné, plnohodnotné bílkoviny s nejdůležitějšími esenciálními aminokyselinami, jež potřebujeme pro optimální tvorbu tkání.

Rybí tuk

Vysoce specifickou výživovou složkou masa kapra jsou tuky – rybí oleje. Za neméně významné se považují stopové prvky, z nich především jód.

Nenahraditelnost rybích olejů spočívá v tom, že na rozdíl od ostatních tuků obsahují nenasycené mastné kyseliny (označované jako kyseliny řady n-3 / omega-3), které mají odlišné uspořádání uhlíkových řetězců (20 – 22 uhlíků a více dvojných vazeb). Laicky řečeno – nezastupitelnost těchto olejů spočívá v prevenci srdečních a cévních chorob. Přínos konzumace masa kapra pro lidský organismus se dá konkretizovat v následujících bodech:

  • Zlepší srdeční činnost. Snižuje riziko vzniku srdečních arytmií. Především je zde třeba zdůraznit, že prevence je vždy lepší a účinnější než nákladná léčba.
  • Poklesne riziko vzniku trombů. Nenasycené mastné kyseliny mají významné biologické účinky. Protože jsou prekurzory vysoce aktivních látek prostaglandinů, dochází jejich působením k rozšiřování cév (ochranný vliv na lidské žíly a tepny). Laboratorní testy jednoznačně prokázaly snížení rozvoje aterosklerotických plátů v cévách.
  • Zlepší se metabolismus lipidů a lipoproteinů
  • Sníží se aterogení index a hladina krevního cholesterolu i triglycerunu.
  • Kladný vliv se projevuje i při prevenci diabetu (cukrovky). Jedná se opět o působení nenasycených mastných kyselin, a také nelze opomenout nízkou kalorickou hodnotu pokrmů z rybího masa.
  • Významně ovlivňuje prevenci rakoviny střev. Rybí tuk obsahuje množství důležitých vitamínů D a A, jejichž význam je u savců nezastupitelný.
  • Dosažení preventivního efektu se předpokládá po zařazení dvou až tří rybích pokrmů za týden
Reklama
Recepty, videa, prodejní místa - Třeboňský kapr

Komentář

 

Ulovený kapr

Maso kapra

Smažený kapr

Reklama

Rubrika Kapří maso

Kapr bez kostí

Kapra si většina lidí dopřeje na Vánoce při štědrovečerní večeři. Kvalitní maso kapra ve formě kostí zbaveného filetu je vhodným pokrmem v průběhu celého roku.

Poslední články

.::.
www.ceskykapr.cz - 2009 :: Webdesign ODEON